חתימות של מפורסמים

דוד בן גוריון- ראש הממשלה בעבר

מעניין לבחון את השינויים שחלו בחתימותיו של דוד בן גוריון במהלך חייו מבחינת גרפולוגיה. ככל שהתקדם והרגיש את כח השפעתו, כך הלכה חתימתו וגדלה. החתימות בתקופת שיא אונו ופעילותו מתאפיינות בתנועה נמרצת ובעיקר בהגדלה של האותיות לקראת סיום החתימה. תופעה זו מלמדת, שבמקום להתעייף, הוא רק הגביר את נמרצותו במהלך העשייה, הן מתוך התלהבות הישגית ומשימתית והן מתוך חשיבות עצמית והצורך להיות "בעל המילה". החתימה מסתיימת בחיבורי אותיות זוויתיים ובסיומת תקיפה מאד בצורת "ראש חץ", המאפיינת מנהיגים (סיומת שמאלית, עם משיכה חזקה ימינה-אחורה). החתימה משדרת אישיות דינמית, עם עקשנות וכוח-רצון רב. אותיות שמו נראות כרוכות ומוגנות היטב בתוך חץ תקיף, המעיד בד"כ על אדם חזק אופי ושומר סוד, שפועל בחשאי ולא חושף את עצמו. בחתימה החמישית ניתן לראות שהסיומת ארוכה במיוחד ומצביעה על השתלטות רחבת-היקף ועשייה בדרכו הייחודית, למרות כל ההתנגדויות והמכשולים. השם הפרטי, המצומצם לאות הראשונה בלבד, מלמד שחייו הפרטיים היו מוצנעים וזהותו התמקדה באספקט הציבורי, כפי שבא לידי ביטוי ב"בן-גוריון".

פנינה אריאלי - מכון לגרפולוגיה משפטית

לוי אשכול-ראש הממשלה בעבר

כתב היד והחתימה של ראש הממשלה לשעבר מתאפיינים בשטף כתיבה ובכתב גדול ומעוגל. הצורות המעוגלות והלולאתיות מצביעות על צד רך יותר, רגשי ואנושי לעומת הקשיות, הקשיחות והפסקנות של בן גוריון. רואים אצלו ריאליזם מעשי של היום-יום, ללא התפלמסות ברעיונות נשגבים או באידיאולוגיות. הקו הסיומי, שסוגר על החתימה מלמעלה, משקף גישה הגנתית גמישה ללא אגרסיביות.

פנינה אריאלי - מכון לגרפולוגיה משפטית

שמעון פרס-ראש הממשלה, ונשיא בעבר

זהו אדם שהשכל והחשיבה אצלו שולטים ברגש ובדחפים. הוא בוחן את תוכניותיו ומעשיו בניתוח הגיוני, לפי עקרונות אובייקטיביים ושוכח עצמו בעשייה, עד כדי התעלמות מצרכיו היום-יומיים. אפשר לראות זאת בכתב השלדי, תוך המעטה בקשתות או קישוטים כלשהם, ברווחים הגדולים ובאזור האמצעי הקטן של האותיות.
הקו העולה שמאלה כלפי מעלה באות "ץ" מצביע על פתיחות וחיפוש דרכים חדשות בתחום האינטלקטואלי.
הוא מסוגל לראות את התמונה הכוללת בכללותה בפרספקטיבה רחבה וניחן בפיקחות ובתפיסה מהירה, יחד עם יכולת אבחנה בין עיקר לטפל. נוטה לפשט תהליכים ומגלה גישה פרקטית, עניינית ותכליתית.
זווית הכתיבה נעה בין ישרה לקהה ומצביעה על זהירות רבה, ריסון עצמי חשדנות, איפוק ונטייה למופנמות. גם הרווח הענק בין המילים מעיד על הצורך שלו בפרטיות ובריחוק בין-אישי. הוא נמנע מיחסים קרובים אינטימיים ומחשיפה אישית, כדי שלא להיפגע.
כוח הרצון שבו, כוח ההתנגדות והעקשנות הבלתי נלאית, מאפשרים לו לפעול בהתמדה, בצורה עקבית ואחראית. אין הוא מאלה שיתנו לדחפים ספונטניים או למניעים רגשיים להסיתו מדרכו.

ולבסוף – החתימה, שבנויה מכתיבת שמו המלא, תוך הגדלת שתי האותיות הראשונות. יש בכך ביטוי לגאווה והערכה עצמית, יחד עם חשיבות לסטטוס הציבורי. נחישותו העקשנית באה לידי ביטוי בקו החזק היורד מטה בלחץ.

פנינה אריאלי - מכון לגרפולוגיה משפטית

גולדה מאיר-ראש הממשלה בעבר

חתימתה של ראש ממשלתנו לשעבר, גולדה מאיר, מייצגת כוח ונוקשות. קיים לחץ חזק, יחד עם התפרשות בטוחה והחלטית של השם הפרטי ושם המשפחה, עם אזור עילי מאד מפותח באות ל' ומשיכת קו זוויתית, המייצגת תוקפנות ודוגמטיות באשר לדעות שהיא מאמינה בהן. חוסן האגו, באותיות האזור האמצעי, מייצג ביטחון והחלטיות, והכתב הנוקשה מאפשר לה לעמוד בחוסן מול בעיות, אם-כי ללא גמישות רצויה.

פנינה אריאלי - מכון לגרפולוגיה משפטית

מנחם בגין-ראש הממשלה בעבר

שתי החתימות של ראש הממשלה מנחם בגין נכתבו בהפרש של עשרים שנה ביניהן. חתימה 1 מצומצמת ברוחבה ומלמדת על איפוק, צניעות והסתגרות מסוימת. הקו דק ומעודן, אך עם שבירות זוויתיות. החתימה מלמדת על ריכוז, משמעת וריסון, יחס עם ביטחון עצמי. חתימה 2 נכתבה לאחר חתימת הסכם השלום עם מצרים ומשקפת את "כיפוף הרגל" באות ן' הסופית. יש פה הגברה, הן של העקשנות והן של מועקה סמויה הולכת וגוברת לאחר מכן, עם פרוץ מלחמת לבנון. החתימה מייצגת התלבטות, עם שילוב של פסיחה על שני הסעיפים, בין כובד האחריות שבחתימה על הסכם השלום, לבין רגשות אשם שמא טעה. גם בחתימה זו הוא ממשיך להיות במשמעת מרוסנת והשליטה עצמית, שאפיינה אותו לכל אורך חייו.

פנינה אריאלי - מכון לגרפולוגיה משפטית
פנינה אריאלי - מכון לגרפולוגיה משפטית

חיים בר לב

חתימת הרמטכ"ל לשעבר חיים בר לב, מייצגת חשיבה מהירה (בניגוד לדיבורו האיטי). השפ הפרטי "חיים" נכתב בקו ישר וזוויתי, המלמד על נחישות, החלטיות ותקיפות. החיבור בין אותיות שם המשפחה מלמד על מקוריות ויצירתיות.

פנינה אריאלי - מכון לגרפולוגיה משפטית

אריק שרון-ראש הממשלה בעבר

כתב היד מראה על אגו מפותח. חשוב לו הסטטוס והוא מונע ע"י ההישג האגוצנטרי, המלווה בנחישות, יחד עם זעם כלפי כל מי שעוצר אותו בדרכו. יש בו פיכחון וריאליזם ביחס למציאות, אבל הוא גם נוקשה, לא "זורם" וקשה לו לקבל ביקורת ודעות של אחרים. הכתב הזוויתי מלמד על עקשנות וכושר מנהיגות. זה אדם שקול, בעל חשיבה יסודית ומעמיקה, שנמנע מספקות ומאלתורים, שכן הוא צריך לבדוק כל דבר מראש ולא מרשה לעצמו לנהוג בספונטניות, או לקבל החלטות בפזיזות.

פנינה אריאלי - מכון לגרפולוגיה משפטית

יצחק רבין-ראש הממשלה בעבר

יצחק רבין ז"ל חותם עם האות הראשונה של שמו הפרטי ושם המשפחה מלא. הדגשת שם המשפחה מעיד על חשיבות למעמד הציבורי. בולטת מאד צורת הקמר באות "ר" ובמיוחד באות "ב", היוצרת מעין גג עליון, כאילו בא לבטא רצון להגן ולגונן. הקמר מבטא גם זהירות, ריסון וביקורת עצמית, שמאפיינת טיפוס ביישן, סגור ומופנם. האותיות "י" ו – "ן" נראות חבויות בתוך האות "ב". הן כתב היד והן החתימה מעידים על אדם הגיוני, שמקדים חשיבה למעשה ואיננו נוהג בפזיזות או באימפולסיביות.
האות "ן", היורדת עמוק לאזור התחתי, מעידה על עמקנות, יסודיות וירידה לפרטי הפרטים.

פנינה אריאלי - מכון לגרפולוגיה משפטית

בנימין נתניהו-ראש הממשלה בעבר ובהווה

החתימות שלו משתנות מאד, בהתאם למצבים שונים, אך תמיד הוא כותב את שמו הפרטי באות ראשונה ואילו שם המשפחה מודגש, כדי להבליט את האספקט הציבורי-חברתי. השינויים בחתימה, וכן החתימה השמאלית החוטית, מבטאים כשרון דיפלומטי ויכולת להתאים עצמו לנסיבות, כדי להשיג את מבוקשו.

פנינה אריאלי - מכון לגרפולוגיה משפטית

אהוד ברק-ראש הממשלה בעבר

זה טיפוס תחרותי, שזקוק לאתגרים ומה שמניע אותו , זה הצורך בעשייה. הוא אדם אידיאליסט, בעל מעוף, הבטוח ומשוכנע בצדקתם ונכונותם של דרכו או החלטותיו. יש לו תפיסה מהירה ויכולת שיפוט עצמאי, עם כושר אלתור ותושייה. הוא מראה נוכחות ונכנס מהר לפעולה. עקב הרצון בתוצאות מהירות, מגלה קוצר-רוח לענייני סרק ומתמקד בראייה הכוללת.

פנינה אריאלי - מכון לגרפולוגיה משפטית

ביל קלינטון

כתב היד של ביל קלינטון מראה שהוא מונע ע"י האגו והאיד, עם מעט מאד סופר-אגו. יש לו חיוניות רבה ואנרגיה בסיסית של מיניות ומטריאליסטיות, הנשלטת ע"י האגו.
קווי הקישור הקעורים בין האותיות והרווח הצר בין המילים, מעידים על חברותיות רבה. גם הקרבה הרבה בין החתימה לטכסט מעידה על צורך בולט להשתייך לחברה. חשוב לו גם המגע עם הזולת, כדי להרגיש קירבה.
מתחת למעטה של רכות וקסם חיצוני, קיים אדם עם אמביציה וצורך חזק להצלחה. בשעה שכל האותיות מפושטות , האות I יותר מקושטת. חשוב לו כל הזמן להוכיח את עצמו וקשה לו למצוא סיפוק מהקיים.
הזוויות בכתב מראות על מוח אנליטי חריף, אך גם על אגרסיביות. הלולאות התחתונות הכתובות בצורת משולשים מצביעות על נטיות של שליט.
הקו העבה והכבד, ביחד עם הלולאות התחתיות שמגיעות חזרה לקו השורה, אך ללא אזור עליון – מעיד על אדם המשקיע בעבודתו ומונע ע"י צרכי האגו האישיים, יותר מאשר ע"י עקרונות נוקשים או אידיאולוגיה. עם זאת, מגלה נחישות ושליטה עצמית רבה.
הנטייה שמאלה בכתב אופיינית לטיפוסים חשדניים, המתקשים לתת אמון בזולת ולחשוף רגשותיהם.
החזרה על הקווים באות I מרמזת על הדחקה וחוסר מודעות עצמית. כמו כן, זה סימן לחסימה לא מודעת של זכרונות כאובים או בלתי מקובלים. למרות הופעתו החיצונית המוחצנת, הוא בעצם מרוכז בעצמו בצורה הגנתית.

פנינה אריאלי - מכון לגרפולוגיה משפטית

זיגמונד פרויד - פסיכואנליטיקן

כתב יד נוקשה, זוויתי, קטן, בעל הפרשי אורך גדולים וצפיפות רבה בין השורות. כל זה מעיד על אדם שפיתח את הדימוי ה"גברי" וניסה להעלים תכונות שנראו לו "נשיות" מדי. הוא היה אדם מופנם וכפייתי בהתנהגותו, שהתקשה לשנות את דעותיו. בכתב ידו רואים לולאות עליונות גבוהות, שמעידות על רעיונות גבוהים. הקווים המסיימים בכיוון למעלה מבטאים את רצונו בהכרה ובהישג מנטלי. מספר הפסקות בין האותיות מראות על תפיסה אינטואיטיבית, בשעה שהקווים החדים מראים שהוא קלט מצבים בקלות ובמהירות.

פנינה אריאלי - מכון לגרפולוגיה משפטית

וולפגנג אמדיאוס מוצרט - מלחין

החתימה נראית כאילו נעשתה במברשת צבע. הקו העבה מעיד על חום-מזג, חושניות ותאוותנות. צורת המגל בתחתית האות Z מראה על קו אופי סדיסטי, והמכלול מצביע על חלומות בהקיץ, הזיות ופנטזיות מיניות.

פנינה אריאלי - מכון לגרפולוגיה משפטית

סלואדור דאלי - צייר

אישיות קשה של אדם הנתון לשינויי מצב הרוח, כפי שניתן לראות בשינויים בגודל האותיות. הוא היה מרדן, אהב לנהוג בדרך לא מקובלת ולהפתיע את הזולת. היתה לו חשיבה מקורית והוא נהג להתבטא בצורה סרקסטית (סיומים שיפודיים) חסרת טאקט.
מבחינת טבעו הרגשי, הוא היה מוזר ולגמרי לא ממושמע. עם זאת, ניתן לראות בקווי t” " בצורת קשר, את גישתו העקשנית.

פנינה אריאלי - מכון לגרפולוגיה משפטית

מרגרט טאצ'ר - לשעבר, ראש ממשלת בריטניה

כתב מהיר המראה על אנרגיה וחשיבה מהירה ומתקדמת. הפשטת צורת האותיות מצביעה על גישה ישירה, תכליתית ויכולת שיפוט טובה. יש פה ענייניות של אישה השונאת "קשקושי סרק" מכל סוג שהוא ומסוגלת לתפוס במהירות את העיקר. שילוב של כתב קשור ולא-קשור מראה על יכולת לשלב דמיון עם אינטליגנציה, כדי להביא את החזון שלה לידי מימוש.
הבלטת האות הראשונה בתחילת החתימה מצביעה על ביטחון עצמי, רצון לנהל ויכולת להופיע בציבור.
בהיבט השלילי, היא חסרת סובלנות כלפי אנשים שאינם מסכימים אתה ואינה יודעת להקשיב. בחתימתה היא מתגלה כאישה כנה ואמיתית – כמי שמאמינה לכל מילה שמוציאה מפיה.
תחום ה"ליבידו" אצלה איננו מפותח; סביר להניח שהיא נהנתה יותר לנגן בפסנתר…

פנינה אריאלי - מכון לגרפולוגיה משפטית

ג'ואן קרופורד - שחקנית

זאת ליידי עם מוח ערני וזריז, המתבטא בנטיית כתב ימינה ובכתב מהיר. הכתב והחתימה מציירים תמונה של אישה מוחצנת, רגשנית וראוותנית, המחפשת הכרה ותשומת-לב. קווי ה- t” “ החזקים מבטאים עקשנות, התמדה ושאיפה להתגבר על מכשולים בדרכה היא. לא בורחת מאתגרים קשים; ההיפך – זה דוחף אותה למאמץ רב יותר.
יש בה חוסר מנוחה, חוסר סבלנות, חמדנות וצורך ברכוש חומרי (לולאות תחתיות מלאות). חיי מין מלאים ואקטיביים היו חשובים לה. הקו התחתי המחודד מתחת לחתימה מעיד על התנגדות לכך שיפלשו לחייה הפרטיים.

פנינה אריאלי - מכון לגרפולוגיה משפטית

אלביס פרסלי – זמר רוקנרול

הקשירה בין השם הפרטי לבין שם המשפחה מעידה על הרצון להשליך מדמותו עצמו. זו חתימה חמה, ידידותית ואופטימית. ניתן לראות הומור בעלת שלושה כיוונים באות P. הוא היה טיפוס רגשן, בעל כושר משחק ואנרגיה גבוהה. הדחפים המיניים שלו היו חזקים, אבל בגלל המשיכה של ה- y שמאלה, רואים שהוא היה תלוי בעידוד בת הזוג כדי לבטא את המיניות.

פנינה אריאלי - מכון לגרפולוגיה משפטית

קליף ריצ'רד –זמר פופ

יש פה קו עבה המבטא חום פנימי. קווי האותיות הפשוטים והברורים מעידים על אדם ישר והגון בקשריו. המיקום המדויק של נקודות i מראה על תשומת-לב לפרטים.
הכתב לא קשור ברובו, מה שמראה על אינטואיציה גבוהה. צורת הצלב באות t מעידה על אמונתו הדתית ואילו המשיכה של ה- y שמאלה מבטאת סובלימציה של דחפים מיניים (ע"י עזרה לאנשים אחרים).

פנינה אריאלי - מכון לגרפולוגיה משפטית

מרטין לותר קינג

נטיית הכתב ימינה מעידה על טיפוס שמסתכל על העתיד, אבל קו הפתיחה באות M והקרס בקו האופקי של ה- t מראים שהוא לקח הרבה מרעיונותיו מהעבר והלך אתם קדימה.
גודל הכתב מצביע על אידיאליזם ונטיות מנהיגותיות ואילו הלולאות מראות על מימד רגשי חזק באישיותו. הוא היה יכול לצחוק ולבכות בקלות ובכך לתת פורקן לרגשותיו. היו לו תגובות יתר למצבים וגם תסביך כוח. הוא דגל ברעיונותיו בעקשנות ולעיתים אף היה רברבן ודוגמאטי.
הוא היה זקוק להכרה ופעל באומץ ובאופטימיות.

פנינה אריאלי - מכון לגרפולוגיה משפטית

אליזבת טיילור

האות E המנופחת מעידה על צורך בתשומת-לב והערצת הציבור והאות z מראה על דחף מיני חזק. היא יכולה להיות וולגרית מעט, נהנית לספר סיפורים ולעיתים "מקשקשת" למען הרושם. רואים אצלה הרבה רגשנות, הגובלת בנטיות היסטריות.

פנינה אריאלי - מכון לגרפולוגיה משפטית