ניתוח גרפולוגיה להכוונה מקצועית

 
ניתוח כתב יד מאפשר הענקת ייעוץ אישי והכוונה מקצועית עבור גברים ונשים בטווח גילאים רחב. במאמר הבא נסביר על ההיסטוריה של התחום, על סוגי ניתוחי כתב יד ועל האופן בו מתבצע הניתוח על ידי אנשי מקצוע מנוסים.

הנחת היסוד בגרפולוגיה היא, שקיים קשר בין כתב יד של אדם לבין אישיותו. עם השנים חלו לא מעט תמורות בתחום ניתוחי כתב היד, כך שכיום ניתן לנצל את הידע שהצטבר בתחום הגרפולוגיה על מנת לספק ייעוץ אישי והכוונה מקצועית.

באמצעות ניתוח כתב יד ניתן להסיק מידע אמין על אישיותו, נטיותיו, כישוריו וחולשותיו הכותב. הניתוח מתאים לגברים ונשים בטווח גילאים רחב והוא ניתן על ידי אנשי מקצוע שעוברים הסמכה מיוחדת. 

היסטוריה של גרפולוגיה

את השורשים שלניתוח כתב יד ניתן לראות בתרבות הסינית, היוונית והרומית. הנחת המוצא היא שאישיותו של אדם מקבלת ביטוי בכתב באופן בלתי מודע. במאה ה-17 פורסם באיטליה ספרו שלפרופסור לרפואה בשם קמילו באלדו, שעסק באבחון אופיו של הכותב מתוך כתב ידו.

במאה ה-19 חקר את הנושא הכומר ז'אן היפוליט מישון מצרפת ואף קבע את השם"גרפולוגיה". בעוד מישון שהתמקד בסימנים הבודדים בכתב היד, המשיך אתדרכו קרפיה ז'מין, שהתייחס לכתב כאל דבר שלם ולא רק כסימנים בודדים.

אחריו צמחו חוקרים ידועי שם כד"ר לודוויג קלגס, הנס יעקובי, רוברט סאודק, ד"ר מקספולבר, פרופ' רודולף פופאל ועוד. מבין החוקרים בארץ, מן הראוי לציין את ישראל אודם שכתב ספרים רבים בתחום הגרפולוגיה.

כבר במאה ה-20 בוצעה הבחנה בין ניתוח כתב יד שנכנס להיבטים אישיותיים, לבין תחום הגרפולוגיה המשפטית שמתמקד בבדיקות טכניות ומעבדתיות בכל הקשור להשוואת חתימות, השוואת כתבי יד וזיהוי זיופים למיניהם.


שימושי הגרפולוגיה

ניתוח כתב יד נותן מענה על שורה ארוכה של שימושים.
– הכוונה מקצועית.
– ייעוץ אישי, אם בתחום הזוגי ואם בתחום המשפחתי.
– גרפותרפיה.
– אבחון כתבי יד וציורי ילדים.
– בדיקת אמינות.
– גיוס עובדים/ התאמה לתפקיד.
– אבחון אישיותם שלדמויות היסטוריות מתקופות עבר

המאפיין המשותף לכל שימושי הגרפולוגיה הוא התבססות על כתב היד.

מבחינת מתודות ניתן להבחין בין השיטה הצרפתית הקושרות בין תכונות אופי מסוימות וצורות התנועה לבין התכונות האישיות,
או השיטה ההוליסטית על פיה ניתן לבנות פרופיל אישיות כללי של אדם על בסיס שילוב אלמנטים שונים כמו קיטוב בין תנועות, שוליים, לחץ וריווח.
יש גם שיטה של ניתוח סמלי בה בוחנים סמלים ואת הופעתם בכתב ידו של אדם. אין ספק, שגרפולוג מקצועי מכיר את מכלול הגישות ויודע לשלב ביניהן.


איך לנתח כתב יד?

גרפולוגים מנתחים כתב יד לפי ידע תיאורטי העומד לרשותם, מיומנות, ניסיון וכמובן כישרון. 
אלו הדגשים העיקריים המקבלים ביטוי במהלך ניתוח כתב יד למטרת אבחון אישיותי:  
– רווחים בין אותיות/מילים/שורות
– שוליים עליונים/תחתיים
– שולי פתיחה וסיום
– מהלך שורות
– גודל האותיות
– צורת האותיות
– נטיית הכתב
– רוחב/צרות
– קישור/הפרדה
– הפרשי אורך בכתב
– מימד התנועה בכתב(לחץ, מהירות, איכות הקו)
אם אתם זקוקים למידע נוסף או לייעוץ בתחום הגרפולוגיה המשפטית,  צרו קשר עם פנינה אריאלי – מומחית בגרפולוגיה משפטית