מדיה

ראיון בתוכנית "פרקליטים עד הבית", עונה 2, תוכנית 113, ערוץ 13 רשת (14.8.18)​

ראיון בתוכנית "פרקליטים עד הבית", עונה 2, תוכנית 102, ערוץ 13 רשת (22.7.18)

ראיון לטלוויזיה הקהילתית (15.10.2013)

ראיון ברדיו עם פנינה אריאלי

תמלול הראיון:

שאלה: מהי בכלל גרפולוגיה?

תשובה: הפירוש המילולי של המילה זה "תורת הכתב". "גרפו" זה כתב ו"לוגיה" זה תורה. בעצם, מה שמעניין אותנו זה האישיות העומדת מאחורי הכותב. כתב היד הנו פועל יוצא מפקודות המוח, כאשר היד הכותבת היא ה"עט" של המוח ובתנועות שלה היא משקפת את מה שמתחולל בו. בדיקת כתב היד מאפשרת לנו לשקף את מה שנעשה במוח האדם כמו שיקוף רנטגן. לכן, אפשר לגלות את מרכיבי האישיות דרך בדיקת כתב היד.

שאלה: מה אפשר להשיג בעזרת ניתוח כתב-יד בתחום מרכיבי האישיות? מה אפשר ללמוד על האדם?

תשובה: אפשר לדעת קווים לאישיותו, מהם דרכי החשיבה שלו, המצב הנפשי בו הוא נמצא, איך הוא מתפקד בעבודה, אלמנטים אישיותיים ועוד.

שאלה: ישנם מספר תחומים לגרפולוגיה. באילו מהם את עוסקת?

תשובה: בעבר עסקתי הרבה מאד בתחום הגרפולוגיה התעסוקתית, כלומר- בדיקת מידת ההתאמה של אדם לתפקיד מסוים. כיום אני עוסקת רוב הזמן בגרפולוגיה משפטית, שזה תחום מעניין בפני עצמו, משום שגם בתי המשפט נעזרים במומחים מתחום הגרפולוגיה המשפטית לזיהוי זיופי חתימות, או זיופי מסמכים, משום שנטל ההוכחה עובר למי שתובע. לכן, המסמכים עוברים לבדיקה של מומחים בתחום זה, שצריכים לעזור לביהמ"ש החליט למשל אם נעשה זיוף, מתי נעשה המסמך, האם נעשו בו מניפולציות כלשהן. זה קשור לתחום הגרפולוגיה המשפטית.

שאלה: באילו כלים את עושה שימוש על מנת להבחין בזיופים?

תשובה: יש ברשותי מיקרוסקופ מאד משוכלל, שעוזר לי להבחין בסימנים שלא ניתן לראותם בעין, כמו- איכות הקו, כיוון קו הכתיבה, שניתן לראותם רק במיקרוסקופ. אני נעזרת גם בתוכנות למיניהן, שלמדתי בחו"ל איך להשתמש בהן בבדיקה לגילוי הזיוף, בנוסף למדידות שאני עושה תוך כדי הבדיקה.

שאלה: איך הגעת למקצוע הזה?

תשובה: הגעתי באקראי לתחום הגרפולוגיה. עסקתי בעבר בתחום ההוראה ובשנת שבתון התוודעתי לתחום הגרפולוגיה ופשוט "נדלקתי" על המקצוע והחלטתי לשנות כיוון. מאז, כ-25 שנה אני עוסקת בגרפולוגיה.

שאלה: האם ישנם דברים חשובים שתוכלי להגיד לנו, דברים שכדאי לנו לשים-לב אליהם, כי הם מעידים הרבה עלינו ועל המצב הנפשי בו אנו נמצאים?

תשובה: פעמים רבות פונים אלי חברים, או אנשים אחרים, שצריכים להגיש כתב יד לבדיקה, כמועמדים למקום עבודה מסוים ורוצים שאייעץ להם איך לכתוב. ההמלצה שלי היא תמיד לכתוב בכתב הכי טבעי, הכי ספונטני, בצורה זורמת, ולא לנסות לשנות דברים, כי הרבה אנשים נוטים לחשוב שהכתב היפה לעין מראה על קווים חיוביים באישיות ואילו הכתב הפחות יפה מראה על היבטים שליליים. לא את זה אנחנו בודקים. הגרפולוגים אינם מסתכלים אם הכתב יפה או מכוער, אלא על דברים שהנם מעבר לעינו של אדם שאיננו איש מקצוע.

שאלה: איך יכול להיות שדרך צורת הכתיבה, הדרך בה אנו מזיזים את היד, נקבעים כל כך הרבה דברים עלינו?

תשובה: זה באמת אחד הקסמים של התחום הזה. שאפשר לזהות הרבה מאד דברים. בעוד שבטיפול פסיכולוגי ארוך טווח, לוקח זמן רב להגיע לממצאים אודות הנבדק. אני חושבת שניתן לקצר את הדרך בעזרת אבחון גרפולוגי ולעזור למטפלים לדעת על המצב הנפשי של האדם, האם הוא עובר משבר כלשהו, איזו תקופה עוברת עליו. בתקופת משבר, כדאי להשוות את כתב היד לכתבי יד אחרים של אותו אדם מתקופות אחרות, ולראות אם חלו בכתב שינויים- האם השורות שלו צונחות מטה, או האם יש התרופפות כללית בכתב היד. אצל ילדים בגיל ההתבגרות, אפשר לשים לב דרך בדיקת כתב היד, אם עובר עליהם משהו. זה חשוב, משום שהם לא נוטים לשתף אחרים. יש לשים לב אם רואים אי-שקט חריף בכתב, אם יש גודל אותיות משתנה מאד, זווית כתיבה תנודית. כל אלה יכולים להעיד על כך שהכותב במשבר, או בבעיה כלשהי. זה יכול לעזור באבחון הראשוני ואז רצוי לפנות לגורמים המטפלים שימשיכו את הטיפול באותו נבדק.

שאלה: את אומרת שעם השינויים בחיים, או שינויים במצב הנפשי, גם כתב היד משתנה. האם בגלל שינויי חיים, גם כתב היד משתנה?

תשובה: כתב היד משתנה לא רק במצבי משבר, אלא גם במצבים אחרים. למשל, כשאדם מקבל תפקיד בכיר יותר, יתכן ונראה שינוי בגודל החתימה שלו. גם במצבים חיוביים כתב היד משתנה, כלומר- השינויים הם לשני הכיוונים. איש מקצוע יכול להעיד אם זה לכיוון חיובי או שלילי. למשל, אם אדם רגיל כל הזמן לכתוב בכתב נוקשה מאד, חסר "חיים", ופתאום אני אראה שינוי לכתיבה יותר ספונטנית וזורמת. אמנם ההיבטים הצורניים השתנו "לרעה", אך כתב היד יותר זורם בטבעיות, ואז אני אתייחס לזה בצורה חיובית, משום שהכותב מרגיש יותר משוחרר ופחות עצור, פחות עם שליטה עצמית.

שאלה: מהו הדבר המפתיע ביותר גילית במהלך הקריירה שלך?

תשובה: היו מספר מקרים, אבל זכור לי מקרה אחד כמפתיע. בזמנו, התבקשתי לעשות בדיקה גרפולוגית בנושא של יושר ואמינות בחברה מאד גדולה שייצרה כרטיסי אשראי. התגלתה שם מעילה גדולה והתבקשתי לבדוק כתבי יד של כ-50 עובדים, כולל מנהלים. במקביל- לאותם העובדים נעשתה גם בדיקת פוליגרף והיתה חפיפה מדהימה בין הממצאים הגרפולוגיים לבין ממצאי הפוליגרף. זה היה מעין test-case שאיפשר לבדוק את יעילות הכלי הגרפולוגי באבחון של יושר ואמינות, מול בדיקת פוליגרף. מתוך מכלול הנבדקים, נמצאו 3 איש שהראו סימני אי-יושר, הן בבדיקה הגרפולוגית והן בבדיקת הפוליגרף.

שאלה: האם בדיקה גרפולוגית בנושא של יושר ואמינות קבילה בבית המשפט?

תשובה: בדיקה גרפולוגית בנושא של יושר ואמינות, איננה קבילה בבית המשפט, כיוון שזה לא נחשב למדע מדויק וכיוון שבדיקה זו תלויה הרבה מאד בבודק- עד כמה הוא מיומן ומקצועי בבדיקה מסוג זה. מאידך, נעזרים בבית המשפט בתחום הגרפולוגיה לצורך בדיקת זיופים למיניהם, ואני מקבלת מינויים רבים מבית המשפט . תחום הגרפולוגיה המשפטית נחשב ליותר מדעי, ומכיוון שלבית המשפט אין את הכלים לבדוק זאת, הוא משתמש בגרפולוגים מומחים לצורך בדיקת זיופים.

לקריאה אודות פנינה אריאלי- גרפולוגית משפטית !

לקבלת מידע נוסף אודות שירותי הגרפולוגיה המשפטית ולהזמנת שירות חייגו עכשיו 6266866 - 04 או צרו קשר דרך האתר ונשמח לעמוד לשירותכם