מאמרים

מאמרים בגרפולוגיה משפטית

גישת ביהמ"ש לגרפולוגיה משפטית ולחוות דעת מומחה בנושא זיופי חתימות

הגרפולוגיה נחשבת מזה שנים רבות כמדע שימושי, בתחום האבחוני של אישיות האדם, בעוד שתחום הגרפולוגיה המשפטית מתמקד בבדיקה טכנית של מרכיבי הכתב (ללא בדיקה אישיותית) ומשמש ככלי עזר בשירות מערכת המשפט בכל הקשור לאימות חתימות, בדיקת זיופים והשוואת כתבי-יד.

כיצד לבחור גרפולוג משפטי מקצועי?

כאשר מתעוררת פלוגתא בבית המשפט בדבר אמיתותה של חתימה והקובעת את ההצלחה בתביעה או בהגנה, הצדדים מתלבטים כיצד לבחור גרפולוג משפטי מקצועי.

פנינה אריאלי - מכון לגרפולוגיה משפטית

זיוף עצמי בחתימה

אנשים משנים לעיתים את חתימתם, כדי שלא יזהו אותה וכדי שבעתיד יוכלו להתכחש לכך שחתמו על מסמך כלשהו.

על הקשר בין עורך דין לגרפולוג משפטי

מתפקידו של עורך-הדין לייצג את לקוחו ולהגן על האינטרסים שלו בפני בית המשפט, בעוד שהגרפולוג המשפטי חייב לגלות נאמנות לבית המשפט ולעזור לו בחקר האמת. חובה עליו להכין חוות דעת בהגינות ובשקיפות מלאה.

החשיבות בבדיקת טווח הווריאציה בחתימות

לעיתים תכופות, עומדות בפני בית המשפט מספר חוות דעת מומחה, שתי חוות דעת מנוגדות מטעם הצדדים ואחת מטעם המומחה שמונה על ידי בית המשפט, ולא אחת מתחבט בית המשפט בשאלה איזו מסקנה יותר משכנעת והגיונית ואיזו חוות דעת מומחה עליו להעדיף.

פנינה אריאלי - מכון לגרפולוגיה משפטית

האם אי-ידיעת השפה בה נכתבה החתימה פוגמת בחוות דעת הגרפולוג המומחה?

לעיתים קרובות נדרש המומחה לכתב יד לבדוק אמיתותה של חתימה הכתובה בשפה זרה, שאינו שולט בה. אין מדובר בחתימה משורבטת ובלתי קריאה.

מסמכים בשפה ערבית - פנינה אריאלי - מכון לגרפולוגיה משפטית

השופט העדיף חוו"ד מומחה של אחד הצדדים על-פני חוו"ד של מומחה מטעמו

מאמר באנגלית בנושא "גישת בית המשפט בישראל לגרפולוגיה משפטית"

מאמר באנגלית בנושא "גישת בית המשפט בישראל לגרפולוגיה משפטית", אשר פורסם במגזין 31 שנת 2013 של בודקי המסמכים בארה"ב, שנקרא: Journal of the National Association of Document Examiners.

גרפולוגיה משפטית גישת בית המשפט

הגרפולוגיה ככלי לאבחון אישיות אדם

משך שנים רבות תפסה הגרפולוגיה מקום נכבד כמדע שימושי וככלי לאבחן אישיותו של האדם, כאשר הגרפולוגיה המשפטית משמשת ככלי עזר בשירות מערכת המשפט ועוסקת בהשוואת כתבי-יד, אימות חתימות ובדיקת זיופים.

הכשרתו, מומחיותו ומהימנותו של הגרפולוג המשפטי

נדמה לחלק מעורכי-הדין, שניתן להפיל ו/או להמעיט ממומחיותו של הגרפולוג המשפטי (לפי משך ההשתלמות, ההכשרה והדיפלומה). במקום להיכנס לחקירה עניינית על ממצאי חוות הדעת, כולל הפרמטרים בבדיקת החתימה המזויפת, מתרכזים בעיקר בבסיס המומחיות.

פנינה אריאלי - מכון לגרפולוגיה משפטית

פסילת חוות דעת גרפולוג מומחה מטעם ביהמ"ש

לעיתים מתעוררת שאלה- באילו נסיבות בית-המשפט, שמינה גרפולוג מומחה מטעמו לצורך בדיקת טענת זיוף חתימה, יקבל טענת אחד הצדדים ויפסול את חוות הדעת של המומחה מטעמו, או יבחר שלא להסתמך עליה.

רמת הדיוק בגרפולוגיה המשפטית מהבחינה המדעית

גרפולוגיה משפטית משמשת את בתי המשפט מזה עשרות שנים ותורמת לקביעת האותנטיות של מסמכים רבים. למרות שיש מי שחולק על רמת הדיוק של השיטה, הדבר נובע ברוב המקרים מניגוד עניינים או מחוסר הבנה של עבודת הגרפולוג. עיינו בכתבה הבאה ותוכלו להבין עד כמה מדויקת כל אבחנה ובאילו מקרים ניתן להשתמש בה בחסות החוק.

פנינה אריאלי - מכון לגרפולוגיה משפטית

מאמרים בגרפולוגיה

מהי משמעות החתימה?

כאשר אדם חותם על מסמך מסוים, הוא משאיר "חותם אישי" ביותר, שהוא שמו, ומבטא בכך את הדימוי שלו על עצמו, את האני הפנימי שלו ואילו "פנים" הוא בחר להראות לאחרים כלפי חוץ. כבר בגיל ההתבגרות, שמתאפיין בחיפוש הזהות העצמית, נוטים בני נוער רבים ליצור חתימה אישית ייחודית להם, או מנסים לחקות חתימות של אנשים הנערצים עליהם ובכך – להידמות להם. 

פנינה אריאלי - מכון לגרפולוגיה משפטית

חתימות של מפורסמים

מעניין לבחון את השינויים שחלו בחתימותיו של דוד בן גוריון במהלך חייו מבחינת גרפולוגיה. ככל שהתקדם והרגיש את כח השפעתו, כך הלכה חתימתו וגדלה. החתימות בתקופת שיא אונו ופעילותו מתאפיינות בתנועה נמרצת ובעיקר בהגדלה של האותיות לקראת סיום החתימה.

חתימה של גולדה מאיר - פנינה אריאלי - מכון לגרפולוגיה משפטית

הקשר בין שפת הגוף לבין גרפולוגיה

קשורת בין-אישית מלווה אותנו בחיי היום יום ובאה לידי ביטוי הן בצורה מודעת והן בצורה בלתי מודעת, דרך שפת הגוף.
אנו נוטים להתרשם מאנשים ו"לקלוט" אותם בצורה בלתי מודעת, דרך שפת הגוף שלהם, יותר מאשר דרך השפה המילולית בה הם מתבטאים.

גרפולוגים ותהלכי גיוס

ובדה ידועה היא שקשה מאוד להעריך עובדים חדשים בצורה נכונה. כל חברה מסתמכת על ההון האנושי שלה, וטעויות בגיוס עובדים הן אולי המשמעותיות ביותר בפעילותה של החברה. עובד לא מוכשר ממתג את כל החברה ככושלת, ולכן חשוב ביותר להשקיע את מקסימום המאמץ באיתור העובדים הנכונים.

לקבלת מידע נוסף אודות שירותי הגרפולוגיה המשפטית ולהזמנת שירות חייגו עכשיו 6266866 - 04 או צרו קשר דרך האתר ונשמח לעמוד לשירותכם