זיוף חתימה

כל אדם מאמץ לעצמו דגם של חתימה אישית, המשמשת אותו לצורך חתימה על מסמכים רשמיים. החתימה יכולה להיכתב בצורה קריאה, בדומה לכתב היד הרגיל של אותו אדם, או שהיא יכולה להיכתב בצורת שרבוט אישי, בדרגה כזאת שאין היא מכילה צורת אותיות מוכרות וברורות.

הבדיקה של טענת זיוף חתימה נעשית על ידי מומחים בגרפולוגיה משפטית, הנעזרים בכלים מתקדמים, ידע וניסיון, לצורך זיהוי הזיוף או האותנטיות של החתימה.

זיוף חתימה יכול להיות על אישור מסירה, על שטר חוב, בבנק, על שיק, או אפילו זיוף צוואות.

בדרך כלל, כאשר המזייף מכיר את דגם החתימה המקורית של אדם אחר ומנסה לחקות אותה, לכאורה יתקבל הרושם הראשוני ששתי החתימות נכתבו על ידי אותו אדם, אך מומחה מנוסה ידע להבחין בהבדלים, דווקא באותם מאפיינים קטנים וסמויים, שאינם בולטים לעין.

ניתן לגלות ולהוכיח זיופים בחתימות וכתבי יד במגוון רחב של מסמכים רשמיים, כגון זיוף חתימה על צוואה, שטר חוב, שיק, חוזה, ייפוי כוח, ערבות, משכנתה וכד'  וכן זיוף חתימה אלקטרונית או דיגיטלית.
בדיני שטרות, כאשר אדם טוען לזיוף חתימתועל מסמך, נטל ההוכחה עובר לצד השני.

כיצד מתבצעת בדיקת זיוף חתימה?

כאשר מקבל המומחה מסמך מקורי לבדיקה, הוא יכול להיעזר בתאורות מיוחדות, בכלי מדידה למיניהם ובתוכנות מחשב, כאשר המיקרוסקופ הינו כלי העבודה העיקרי העומד לרשותו של גרפולוג משפטי בעת מלאכת בדיקת מקוריות חתימה או כתב יד. בדיקת מקוריות כתב יד/חתימה הנעשית באמצעות מיקרוסקופ הינה בדיקה מדויקת במיוחד, שכן היא מאפשרת להבחין בהבדלים המינוריים ביותר בין כתב היד או החתימה המקוריים לבין כתב היד או החתימה הנחשדים כזיוף.

זיהוי זיוף חתימה

להלן בדיקה מיקרוסקופית לאור טענת זיוף חתימה על צוואה

פנינה אריאלי - מכון לגרפולוגיה משפטית

החתימה המזויפת

הגדלות מיקרוסקופיות מהחתימה

פנינה אריאלי - מכון לגרפולוגיה משפטית

תיקון קו אנכי

פנינה אריאלי - מכון לגרפולוגיה משפטית

תיקון ע"י הוספת קווים

פנינה אריאלי - מכון לגרפולוגיה משפטית

חזרה על קווים קטיעה ברצף

פנינה אריאלי - מכון לגרפולוגיה משפטית

תיקון עם עט אחר על הספרה "4"

יתרונות השימוש במיקרוסקופ

•גילוי הפסקות ברצף ובשטף הכתיבה
•בדיקת איכות הקו
•גילוי כתמי דיו במיקומים מסוימים
•גילוי שברים, עיוותים, היסוס ורעד
•גילוי הרמות עט והתחלות חדשות
•הוספת דיו מאוחרת/ השוואת צבע דיו
•גילוי שקעים בנייר
•גילוי מועד החתימה- האם נכתבה לפני הכתב על המסמך (במידה ויש חפיפה בחלק מהקווים)
•תיקונים סמויים 

פנינה אריאלי - מכון לגרפולוגיה משפטית

זיוף חתימה - עבירה פלילית

הסימנים העיקריים המעידים על זיוף חתימה:

מכיוון שחתימה של אדם בריא שמיומן בכתיבה נכתבת בצורה כמעט אוטומטית, הסימן העיקרי לזיוף חתימה הינו שוני בתנועת הכתיבה, שבא לידי ביטוי בכתיבה איטית, בלחץ לא שטפי ובקווים שבורים או רועדים. אדם שמזייף חתימה של אדם אחר ישים לב בעיקר לאלמנטים צורניים בולטים, אך אין הוא מסוגל לשים לב בעת ובעונה אחת לכל אותם מאפייני כתב סמויים ואיננו מסוגל לחקות את לחץ הכתב. במיוחד כאשר מדובר בחתימה מורכבת, הזיוף יבוא לידי ביטוי במעצורים, הפסקות בקו וכתמי דיו. הייחודיות שליבנוסף לידע, לניסיון הרב שצברתי בתחום, מן הראוי לציין גם את כלי העבודה והאמצעים להוכחת הטיעון בחוות דעת מומחה.

פנינה אריאלי - מכון לגרפולוגיה משפטית

תוספת דיו בחלק הקדמי

הגדלה מיקרוסקופית של תוספת דיו מאוחרת בחלק הימני של הצילום. הדיו נראה בוהק, לעומת הדיו בחלק השמאלי. ראה גם קווי מתאר מוגדרים בחלק השמאלי, לעומת חוסר "גבולות" בחלק הימני.

פנינה אריאלי - מכון לגרפולוגיה משפטית

מיקום תוספת הדיו בחלק האחורי

אותם קווים, כפי שהם נראים בהגדלה מיקרוסקופית של החלק האחורי של הדף. ניתן לראות בבירור את האזור בו קיימת תוספת דיו מאוחרת.

המיקרוסקופ בו אני משתמשת לצרכי זיהוי ובדיקה, מחובר למצלמה מובנית המחוברת למחשב ומאפשרת לתעד את הממצאים. באמצעות הצילומים המיקרוסקופיים, ניתן להוכיח לבית המשפט את הטיעונים הכתובים בחוות הדעת, כמו שנאמר- "תמונה אחת שווה אלף מילים".

לקבלת מידע נוסף אודות שירותי הגרפולוגיה המשפטית ולהזמנת שירות חייגו עכשיו 6266866 - 04 או צרו קשר דרך האתר ונשמח לעמוד לשירותכם

זיוף חתימה - פנינה אריאלי - מכון לגרפולוגיה משפטית