גרפולוגים - אודות

גרפולוגים הינם אנשי מקצוע מוסמכים בתחומי הניתוח וההשוואה של כתבי יד ("גרפולוגיה" בלועזית). התיאוריה העומדת בבסיסה של הגרפולוגיה, גורסת כי יש קשר ישיר בין כתב ידו של אדם ובין אישיותו, מצבו הנפשי והפיזיולוגי ועוד. ראשיתה של הגרפולוגיה החלה בסביבות המאה השבע עשרה, ככל הנראה באירופה. מאז ועד היום גרפולוגים רבים פיתחו את יסודות התיאוריה, והפכו אותה לכלי עזר חשוב במספר תחומים.

בבואם לנתח כתב יד, הגרפולוגים המודרניים של ימינו נסמכים על מספר פרמטרים עיקריים:

1. תכונות הקיימות באדם באות לידי ביטוי בזמן הכתיבה, בעוצמות משתנות התלויות גם במצבו בזמן הכתיבה.
2. מערכת העצבים המרכזית היא זו אשר יוצרת את תנועות הכתיבה ומפקחת עליהן, ולכן כל שינוי בה גורר שינוי בצורת הכתיבה.
3. כתוצאה ישירה של סעיף 2, כאשר אדם מחליט במודע לשנות את כתב ידו, הדבר גורר שינויים שאפשר לזהות.

גרפולוגים - פנינה אריאלי - מכון לגרפולוגיה משפטית

תחומי הפעילות של גרפולוגים

גרפולוגיה יישומים רבים וכל גרפולוג יכול לעסוק בתחום מסוים או במספר תחומים במקביל. 
  • גרפולוגים משפטיים, למשל, משתמשים בידע ובניסיון הרב שצברו, על מנת לנתח ולהשוות בין כתבי יד ומסמכים; וזאת כדי לזהות בוודאות גבוהה את האדם החתום עליהם. בנוסף, גרפולוגים משפטיים יכולים לנצל את כישוריהם לאיתור זיופים של חתימות. תחום זה קביל ומוכר בבתי משפט רבים, והוא משמש ככלי עזר משמעותי לקבלת הכרעות משפטיות.
  • גרפולוגים תעסוקתיים משתמשים באותם הכישורים, על מנת לנתח את אופיו ואת אישיותו של מועמד לעבודה. כך ניתן לדעת האם המועמד או המועמדת הינם אנשים נעימים ונוחים, היודעים לעבוד כחלק מצוות, או שמא יותר מסוגרים ומעדיפים לעבוד לבד. בנוסף, גרפולוג תעסוקתי יכול לתת ייעוץ מקצועי למתלבטים בבחירת מקצוע. ניתוח כתב היד יעיד על מאפיינים כאלה ואחרים, שיכולים לסייע ולכוון את המועמד לתחום הרלוונטי עבורו.
גרפולוג יכול לספק גם שירותי אבחון וייעוץ מקצועיים בנושאים נוספים, כגון ייעוץ בנושא זוגיות, סיוע בקבלת החלטות כאלה ואחרות ועוד.
סוגי חוות דעת - פנינה אריאלי - מכון לגרפולוגיה משפטית

אתיקה מקצועית של גרפולוגים

אומנם גרפולוגים אינם נדרשים להסמכה מקצועית מסודרת, מטעם מוסד חינוכי או ממשלתי, אך כל גרפולוג מקצועי שמעוניין לשמר את אמינותו, יעמוד בכללי אתיקה מקצועית כנדרש מכל בעל מקצוע אחר.

מרבית הגרפולוגים בישראל מאוגדים תחת ארגון מסודר בשם "האגודה לגרפולוגיה מדעית בישראל". הארגון הוקם בשנת 1977, והרישום בו כחבר מותנה במבחני קבלה.

לימודי גרפולוגיה

קיימים לימודי גרפולוגיה במספר רמות לימוד בחלק מהמכללות, או אצל גרפולוגים פרטיים שעוסקים בתחום.
בדרך כלל, לימודי הגרפולוגיה מתחלקים לשלוש רמות, ונמשכים כ- 3 שנים. לאחר סיום הלימודים, ניתן לגשת לבחינות הסמכה (בכתב ובעל-פה) באגודה הישראלית לגרפולוגיה מדעית.

לימודי גרפולוגיה - פנינה אריאלי - מכון לגרפולוגיה משפטית

פנינה אריאלי - גרפולוגית משפטית

הגרפולוגית פנינה אריאלי מציעה את שירותיה המקצועיים בתחומי הגרפולוגיה המשפטית בכל הקשור לזיהוי זיופי חתימות, השוואת כתב יד ובדיקת מסמכים.

לקבלת מידע נוסף אודות שירותי הגרפולוגיה המשפטית ולהזמנת שירות חייגו עכשיו 6266866 - 04 או צרו קשר דרך האתר ונשמח לעמוד לשירותכם