גרפולוגיה משפטית- פנינה אריאלי
 
 
 
גרפולוגיה משפטית 6266866 - 04
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
פנינה אריאלי - גרפולוגית
 
גרפולוגית מומחית ומוסמכת מטעם "האגודה הישראלית לגרפולוגיה מדעית"

ומטעם "האגודה האמריקאית A.A.H.A."

יועצת מומחית בנושאי השוואת כתבי יד, אימות חתימות ובדיקת זיופים לעו"ד, בנקים ועוד.
 
דרכי התקשרות
 
נקר 1, שכונה 7, ת"ד 5471, קיסריה
טל': 6266866 - 04
נייד: 3231323 – 052
פקס: 4020870 - 077
 
כניסה למשתמשים
 
שלום אורח, למועדון הלקוחות התחבר | הרשמה
 
 
 
 
 

גרפולוגיה בבית משפט - פנינה אריאלי בפסקי דין

 
כגרפולוגית משפטית, אני נותנת שירותי לעורכי דין ולבתי המשפט בכל הקשור לאימות מסמכים וחתימות, כדי לחזק או להפריך טענת זיוף.

הגרפולוגיה בבית המשפט הוכחה ככלי יעיל, המסייע לשופט לקבל החלטה. אני זוכה לקבל מינויים רבים מבתי המשפט בארץ, בזכות הידע והניסיון הרב שצברתי, ובזכות ההוכחות בשטח למקצועיותי ולנכונות מסקנותי.

במידה והנכם מעוניינים בשרותי הגרפולוגיה בבית המשפט, אשמח לייעץ ולספק לכם כל מידע רלוונטי, שיסייע לכם להוכיח צדקתכם, אוצדקת מרשכם. 

להלן חוות דעת שופטים על מומחיותי, מתוך מדגם פסקי דין:
 

כב' הרשם שאדי ג'ובראן, הוצאה לפועל בטבריה, תיק 05-00057-12-4 פס"ד מזונות מיום 11.4.2016 (ציטטות מעמ' 4-5)

3.2.3     עיינתי בחוות דעתה של הגרפולוגית ומצאתי אותה מנומקת ומשכנעת, לאחר שהגרפולוגית השוותה את כתב היד של הזוכה במספר רב של חתימות והגיעה למסקנה, שלאחר שנימקה היטב את חוות דעתה, כי החתימה על המסמך השנוי במחלוקת בינה של הזוכה. הגרפולוגית התייצבה לדיון ביום 29.5.15 ונחקרה בחקירה נגדית על ידי ב"כ הזוכה, שבמהלכה עשתה ב"כ הזוכה ניסיונות רבים וכבירים לקעקע את ממצאיה של הגרפולוגית בחקירה, אם כי הגרפולוגית השיבה לכל שאלותיה ולכל תהיותיה של ב"כ הזוכה, והיא עמדה על ממצאיה ואף חיזקה אותם בתשובותיה המשכנעות במסגרת החקירה הנגדית.

3.2.4    הגרפולוגית הותירה עלי, הן בחוות דעתה והן בחקירתה הנגדית, רושם רב כי היא בקיאה בתפקידה כגרפולוגית וכן שכנעה אותי, הן בחוות דעתה וכן בתשובותיה בחקירה הנגדית כי אכן החתימה על המסמך השנוי המחלוקת הינה חתימתה של הזוכה.

3.2.5    לא רק, בנוסף לרושם העולה מחוות הדעת וחקירת הגרפולוגית, אף מהשוואה בין החתימות ומעיון בהן בעין בלתי מזוינת עולה כי קיים דמיון רב בין החתימות ובחלקן אף קיימת כמעט זהות.


מחוזי חיפה, כב' השופט יצחק כהן (סגן נשיא), ת"א 45647-03-13 ג'יהאד עוסמאן נ' עיזבון המנוח אבראהים בולוס ואח' (30.11.14), ראה להלן סעיף ה':

"מבין שתי חוות הדעת שלפני הנני מעדיף את חוות דעתה של הגב' אריאלי, ואלה נימוקי:

(א) חוות דעתה של הגב' אריאלי היא חוות דעת מפורטת, ובה הסבירה המומחית, באופן מפורט, מה הן הבדיקות שביצעה אשר הביאו אותה למסקנתה אליה הגיעה. לעומת זאת, חוות דעתו של מר ז. היא חוות דעת תמציתית ביותר, ולא ניתן להבין ממנה, מה היו הממצאים שהפיק מהבדיקות השונות שביצע, וכיצד הסיק את מסקנותיו.

(ב) מר ז. ציין בחוות הדעת, כי בדק, בין היתר, את "לחץ הכתב". ואולם, בחקירתו הנגדית הודה מר ז., כי החוזה המקורי לא הומצא לו ולא נבדק על ידו (עמ' 49 לפרוטוקול, שורות 30 ועד עמ' 31 שורה 4).

(ג) חתימת המנוח נחתמה בשפה הערבית. הגב' אריאלי שולטת בשפה זו, לעומת מר ז. שאינו שולט בה. השליטה בשפה הערבית מקנה יתרון לבדיקת המסמך על ידי הגב' אריאלי לעומת בדיקתו על ידי מר ז..

ואולם, הגם שאני מעדיף את חוות דעתה של הגב' אריאלי, מעדיף אני, בסופו של דבר, לסמוך דווקא על עדותו של התובע, באשר התרשמתי כי היא עדות מהימנה."
 
בימ"ש שלום חיפה, כב' הנשיא השופט א.סלאמה, תא"מ 12257-07-09 + ת"א 18959-07-09 ברקוביץ נ' ברקוביץ (12.5.2014) , סעיף 39 עד 46
סעיף 41: "לאחר שעיינתי בחוות הדעת ובשים לב להתרשמותי מהחקירות של הגרפולוגיות במהלך הדיונים בפני, שוכנעתי כי יש להעדיף את חוות הדעת של הגב' פנינה אריאלי מטעם הנתבע. חוות דעתה של הגב' אריאלי לא נסתרה בחקירה נגדית והיא נותרה עקבית, קוהרנטית והגיונית לכל אורכה ועל אף שחוות דעתה "הותקפה" פעם אחר פעם, תשובותיה נותרו זהות והיא עמדה בתוקף על מסקנתה כי החתימה לא זויפה.

 הגב' אריאלי אף הסבירה בחקירתה כיצד הגיעה למסקנותיה ומדוע השוותה את החתימה גם לכתב ידו של התובע ולא רק לחתימותיו"

סעיף 46: "מן המקובץ שוכנעתי להעדיף את חוות דעתה של המומחית מטעם הנתבע הגב' אריאלי על חוות דעת המומחית מטעם התובעות הגב' קורן ולקבוע כי התובעות לא הוכיחו כי החתימה שבמכתב המחלוקת זויפה".

***

בימ"ש שלום חדרה, כב' השופט חננאל שרעבי, ת.א.2417-07 יעל אורפלדמן נ' אמיר סיגל (19.8.2013). ראה מסעיף 117
השופט קיבל את מסקנותיי והעדיף את חוות דעתי על-פני חוות דעת נגדית וחוות הדעת של המומחה מטעמו.

* עמ' 55 מפסק הדין "האם במקרה הנדון יש מקום לסטות מקביעת המומחה נ.,מומחה בית המשפט, כי לא התובעת חתמה את חתימות האימות על התצהירים שבמחלוקת ?לאחר ששקלתי את שאלה זו סבורני כי יש להשיב עליה בחיוב, מהטעמים הבאים:

* עמ' 58, המשך סעיף 138: "בנסיבות אלה ולנוכח הנימוקים דלעיל, בחרתי בנקודה זו להעדיף את קביעותיה הברורות והחד משמעיות של המומחית אריאלי מטעם הנתבע, כי מי שחתם את חתימות האימות על התצהירים שבמחלוקת, היא התובעת עצמה, למרות הכחשתה, ולמרות ניסיונה ל"גלגל" זאת על כתפי עובדת אלמונית שלה.

בנדון נפנה לתמצות האמור בחוות דעתה של המומחית אריאלי בנדון (נ/2), המופיע בסעיף 121 לעיל. נזכיר כי קביעתה של המומחית אריאלי בדבר חתימת התובעת את חתימות האימות, ושלא נעשה בחתימות אלה כל זיוף, הייתה בדרגת וודאות מלאה, אשר היא דרגה 1."

***

בימ"ש שלום חדרה, כב' השופטת קרן אניספלד, ת"א 1111/07,ת"א 1112/07 יעל אור פלדמן נ' אילנה בן זאב(1.10.2013).
עמ' 38: "נתתי אמון מלא בעדותה של מומחית הנתבעת, הן על יסוד חוות דעתה והן בעקבות עדות שמסרה בחקירתה הנגדית- עדות שרישומה היה רציני ומקצועי. ...חוו"ד אריאלי הראשונה- חוות דעת מנומקת ומבוססת שפורטה כדבעי ועמדה בהצלחה במבחן החקירה הנגדית-..."


* עמ' 52:" עדות אריאלי הותירה רושם מקצועי ומהימן באופן שמוביל להעדפתה במובהק על פי עדות ר.. היא היטיבה להתמודד בצורה כנה, ישירה ומעמיקה עם שאלות שהופנו אליה ואף בכך היתה עדות העדיפה באורח ניכר על עדות ר.. תשובותיה של אריאלי הותירו רושם מקצועי, סדור, ברור ומשכנע".

***

מחוזי חיפה, כב' השופט גדעון גנות, ת"א 1224-04 עלי פדי מחאמיד נ'עלי מוחמד פארס מחאמיד
"אין בחוות הדעת של הגרפולוג ח., שהוגשה מטעם הנתבע כדי לשנות את המסקנה בדבר אמינות גרסתו של התובע, נוכח חוות הדעת הנגדית של הגרפולוגית פנינה אריאלי, אותה אני מעדיף בנסיבות העניין. כל שנכתב בחוות הדעת של ח. הוא... ללא כל פירוט של אותן תכונות ובמה בא לידי ביטוי ההבדל. אריאלי, לעומת זאת, פרטה בחוות דעתה שורה של תכונות ייחודיות לכל כותב, שחוזרות על עצמן בחתימותיו של הנתבע... תכונות אלה כוללות חלוקת לחץ הכתיבה על פני החתימה. בתשובה לשאלה בחקירה נגדית, העיד ח., כי הוא לא מצא מקום לבדוק תכונה זו, וזאת "מאחר ופה מדובר בחיקוי של חתימה" יוצא, שהמסקנה הובילה אותו לעריכת הבדיקות הנדרשות, במקום ההיפך."


***

שלום נצרת, כב' השופטת עירית הוד, ת"א 19297-01-10 פרנס מוטור אויל ישראל בע"מ נ' נג'אר אדואר
"עדות אריאלי הותירה עלי רושם אמין, מקצועי ומהימן"


***

השלום בחדרה, כב' השופטת הדסה אסיף, תא"מ 27618-03-10 קשוע ואח' נמחאמיד ואח'
"יצויין כי הגב' אריאלי,שעדותה הותירה עלי רושם מקצועי ומהימן..."

***

שלום חיפה, כב' השופטת כאמלה ג'דעון, ת"א 11443-04, אגבאריה ואח' נאבו שקארה ואח'
"המומחית נחקרה על ממצאיה הנ"ל בחקירה נגדית, ומלבד שאלות שהתמקדו בנסיבות שהביאו אותה להשלמת חוות הדעת, לא נעשה כל ניסיון רציני וענייני להתמודד עם המסקנות שהופיעו בחוות דעתה, ומשכך מסקנותיה הנ"ל נותרו איתנות ולא הופרכו"

***

בימ"ש לתביעות קטנות בקרית שמונה, כב' השופט מרדכי נדל,ת"ק30411-05-10 אסודי נ' בידרמן
"הנני מקבל את המסקנות אליהן הגיעה המומחית מטעם התובע, אשר הגישה לביהמ"ש חוות דעת מפורטת ומקצועית הנסמכת על תשתית עובדתית"

***

שלום עפולה- כב' השופטת ג'אדה בסולת"א 003248/02 פס אור 1987 בע"מ נ'תעשיות שלטים בניהול חורש הכרמל R.N.D,צביקה ספרן, מזרחי איתן.
"קביעותיה של המומחית מטעם התובעת היו סבירות והגיוניות יותר, כאשר בדיקת החתימות להשוואה נעשתה במסמכים עם חתימות אותנטיות של הנתבע על גבי מסמכים שונים"

***

בימ"ש מחוזי נצרת, כב' השופט בנימין ארבל, ת"א 622-03 אבולביל ואח'נ' עונאללה ואח' (7.3.2013). סעיף 28
"המומחית הצביעה על המאפיינים השונים המצויים בחתימתו של המוכר. עלי לציין, כי אכן אותם המאפיינים עליהם הצביעה המומחית, חוזרים על עצמם דרך קבע במסמכים פורמאליים שנחתמו על ידו אפילו שנים רבות לאחר חתימת ת/1...העדה נחקרה על חוות דעתה. במסגרת חקירה זו, היא עמדה בתוקף על חוות דעתה ולא סטתה הימנה...נראה כי בקיאותה בזיהוי סימני כתב, כגון צורות ייחודיות, שטף כתיבה, ומאפיינים אחרים של אותיות, אינה מוטלת בספק...עדותה של המומחית נשמעה אמינה בעיני. במהלך עדותה אף היא התייחסה לסימנים אותם ציינה בחוות דעתה. ניכר כי אכן מדובר בסימנים ייחודיים".

 
גרפולוגיה בבית משפט